Alapuolella on 12 käyttäjien suosittelemaa hotellia kaupungin Puerto de la Cruz alueella, jotka ovat lähimpänä nähtävyyttä Playa del Castillo San Felipe. Keskimääräinen hotellihinta lähellä nähtävyyttä Playa del Castillo San Felipe on 40 €/yö. Hinnat vaihtelevat useiden tekijöiden perusteella mukaan lukien vuodenaika. Hotellit lähellä Playa del Castillo San Felipe ovat tyypillisesti 8 % halvempia kuin hotellit keskimäärin kaupungissa Puerto de la Cruz, missä keskihinta on 44 €.
Jos suunnittelevat yöpyväsi missään momondon suosittelemista hotelleista kaupungin Puerto de la Cruz alueella, jotka ovat lähinnä Plaza del Charco voit olettaa maksavasi noin 44 €/yö. Tämä hinta vaihtelee vuodenajan mukaan. Yleensä hinta, joka on alle 44 €/yö on hyvä tarjous momondon käyttäjien keskuudessa, jotka yöpyvät lähellä nähtävyyttä Plaza del Charco. Hotellit lähellä Plaza del Charco maksavat saman verran kuin hotellit yleensä kaupungissa Puerto de la Cruz, missä keskihinta on 44 €.
Hotellien keskimääräinen hinta lähellä nähtävyyttä Risco Belle Aquatic Gardens on 44 € per yö. Näistä hotelleista momondon käyttäjät suosittelevat 12 hotelleja niille, jotka haluavat yöpyä alueella. Koska Risco Belle Aquatic Gardens on suositumpi tiettyinä vuodenaikoina, hinnat saattavat vaihdella matkan ajankohdasta riippuen. Hotellit lähellä Risco Belle Aquatic Gardens maksavat saman verran kuin hotellit yleensä kaupungissa Puerto de la Cruz, missä keskihinta on 44 €.
Matalasesonki
|
huhtikuu |
Huippusesonki
|
toukokuu |
edullisin kuukausi yöpyä
28 %
odotettu hintojen lasku
kallein aika yöpyä
39 %
odotettu hintojen nousu
Hinta
|
43 € - 95 €
|
Kallein viikonpäivä
|
tiistai |
Halvin viikonpäivä
|
keskiviikko |
keskim. hinta edellisten 2 viikon ajalta
Keskim. hinta (viikkoyö)
54 €
keskim. hinta edellisten 2 viikon ajalta
keskim. hinta edellisten 2 viikon ajalta
Keskim. hinta (viikonloppuyö)
56 €
keskim. hinta edellisten 2 viikon ajalta
Halvin aika varata
|
Halvin aika varata hotelleita kohteessa Puerto de la Cruz on: 1-2 tähteä, samana päivänä, kun vierailusi alkaa. 3 tähteä, samana päivänä, kun vierailusi alkaa. 4-5 tähteä, 42 päivää ennen. |
1-2 tähteä
|
29 € - 33 €
|
3 tähteä
|
39 € - 49 €
|
4-5 tähteä
|
68 € - 73 €
|
Hotellit Puerto de la Cruzissa tarjoavat niin laajan skaalan majapaikkoja, että jokainen matkailija voi löytää kaupungista itselleen sopivan hotellin, huoneistohotellin tai pensionaatin. Puerto de la Cruzin kaupunkialueella hintataso voi olla kesälomasesonginkin aikaan hieman edullisempi kuin monissa muissa Teneriffan lomakylissä, ja kaupungista löytyykin yleensä joka kukkarolle sopiva majapaikka. Jos matkustat kesällä, hintojen vertailu ja sopivan majapaikan etsintä kannattaa aloittaa hyvissä ajoin. Ota avuksi vaikkapa momondon hotellivertailutyökalu, ja varmista välimatkat hotellien ja rannan välillä työkalusta klikattavan kartan avulla. Miltä alueelta hotelli kannattaa Puerto de la Cruzissa varata? Alue riippuu matkailijan mieltymyksistä; voit nauttia kaupungissa esimerkiksi vanhan kaupungin tunnelmasta tai rantahotellien merenläheisyydestä. Kiinnitä majapaikoissa huomiota paitsi hintaan myös palveluihin, sillä budjettihotellien palvelut ovat usein varsin niukat. Jos toivot hotelliltasi esimerkiksi pore- tai kylpyammetta, uima-allasaluetta tai kuntosalia, ota eri hotellien tarjoamat palvelut tarkkaan selville ennen varauksen tekemistä.
Loman Puerto de la Cruzissa voi viettää halpaan hintaan etenkin kesän lomasesonkiajan ulkopuolella. Matkusta kaupunkiin esimerkiksi syksyllä tai keväällä ja varaa majoitus yhdestä kaupungin kodikkaista budjettiluokan hotelleista tai pensionaateista. Myös laadukkaamman hotellin voi saada lomasesonkien ulkopuolella kohtuulliseen hintaan etenkin hotellitarjouksia seuraamalla. Jos sopiva tarjous osuu kohdalle, lyö hotellivaraus lukkoon ajoissa. Kalleinta kaupungissa on rannan tuntumassa, kun sisämaahan tultaessa hinnat hieman laskevat. Puerto de la Cruzista voi löytää ravintoloita selvästi esimerkiksi Helsinkiä edullisemmin hinnoin, ja myös ruokaostokset valintamyymälässä tulevat edullisemmiksi kuin Suomessa. Nauti ilmaiseksi alueen rantojen kauneudesta sekä lukuisista Puerto de la Cruzin lähiseudun luontokohteista. Teneriffa on patikoijan paratiisi.
Puerto de la Cruzin kompaktissa keskustassa ja ranta-alueilla on helpointa liikkua joko kävellen tai esimerkiksi polkupyörällä. Myös takseihin on melko edullista hypätä. Teneriffaa laajemmin tutkivien kannattaa joko vuokrata auto tai hyödyntää saaren guaguas-bussiliikennettä. Saarella liikennöi Titsa-bussiyhtiö.
Käytännössä kaikki hotellit Puerto de la Cruzissa vaativat luottokortin tiedot varauksen tekemiseksi. Ilman luottokorttia matkaaville kaupungissa on tarjolla ainoastaan muutama huoneistomajoituspalvelu.
Kauniiden rantojen reunustama rauhallinen Puerto de la Cruz on erinomainen kohde lapsiperheille. Lasten ehdoton suosikkikohde alueella on Loro Parque -papukaijapuisto, jossa voi papukaijojen ohella tutustua muihinkin eläimiin.
Espanjassa on tapana jättää juomarahaa esimerkiksi ravintolaillallisesta. Kahvikupillisen yhteydessä tippi ei välttämättä ole tarpeen.
Puerto de la Cruz on turvallinen matkailukohde, mutta pidä silmät auki taskuvarkaiden varalta.
Ei tarvita, sillä suomalaiset sähkölaitteet toimivat Espanjassa ilman adapteria.
Kanarian alueella Teneriffan saarella sijaitseva Puerto de la Cruz on vuosikymmenien saatossa muuttunut pienestä kalastajakylästä suosituksi matkailukohteeksi. Hotellit Puerto de la Cruzissa sijaitsevat pääosin lähellä rantaa, joko aivan meren äärellä tai lyhyen kävelymatkan päässä rantaviivasta ja satama-alueista.
Puerto de la Cruzin hotelleista suurin osa sijaitsee kaupungin keskustassa, jossa on tarjolla esimerkiksi 2–4 tähden hotelleja jokaiselle kukkarolle sopivaan hintaan. Myös reppureissaajat ja muut budjettimatkailijat löytävät majoituksen helposti keskustasta tai läheltä keskustaa, ja etenkin Puerto de la Cruzin vanhassa kaupungissa (centro histórico) voi yöpyä tunnelmallisissa, pienissä hotelleissa ja edullisissa pensionaateissa. Vanhan kaupungin keskipiste on Plaza del Charco -aukio, ja sen ympäristöstä majapaikkoja löytyy useita. Mikäli nautit historiallisesta tunnelmasta ja kapeista kaduista, on tämä kaupunginosa yksi Puerto de la Cruzin parhaista alueista yöpyä. Jos haluat majoittua lähellä pääbussiasemaa, millä tahansa keskustan hotellilla on hyvä sijainti, sillä Estación de Autobuses de Puerto de la Cruz sijaitsee kaupungin ytimessä Calle el Pozo -kadun varrella.
Lapsiperheille on suositeltavaa yöpyä kätevästi rannan tuntumassa. Tosin aivan rannan äärellä hotellit saattavat olla hieman hintavampia kuin keskustan katujen varsilla. Kaupungin suosittuihin rantoihin kuuluu esimerkiksi Playa del Jardín. Sisämaasta, noin 15–20 minuutin kävelymatkan päässä rannasta, voi löytää kohtuuhintaisia täyden palvelun lomakeskuksia uima-allasalueineen ja kattavine aamiaisineen. Niissä voivat viihtyä niin perheet kuin romanttista lepolomaa viettävät pariskunnatkin.
Puerto de la Cruzista on Teneriffan pohjoiselle lentoasemalle noin 45 minuutin automatka, joten jos haluat majoituspaikan lentokentän läheltä, kannattaa yöpaikkaa etsiä kentän tuntumassa sijaitsevista lomakeskuksista.
Puerto de la Cruz sijaitsee kauniin Teneriffan saaren pohjoisosissa, Orotavan laaksossa, täysin vastakkaisissa osissa saarta kuin monet Teneriffan kiireisimmät lomakeskukset, kuten Playa de las Américas lähikylineen. Noin 30 000 asukkaan satamakaupunki Puerto de la Cruz on tunnelmallinen ja rauhallinen lomakohde, jossa viihtyvät vuoden ympäri niin pariskunnat, perheet kuin aktiivilomailijatkin. Lapsille alue ei tarjoa niin paljon viihdykettä kuin monet muut Kanarian matkailukohteet, mutta kaupungissa ja sen ympäristössä on lukemattomia rantoja ja luontokohteita, joita on hyvä tutkia koko perheen voimin.
Luonnon ystäville ehdoton vierailu- ja patikointikohde Puerto de la Cruzin seudulla on satumetsää muistuttava luonnonpuisto, Parque Natural de Anaga, joka sijaitsee noin 45 minuutin automatkan päässä kaupungin keskustasta. Lähempänäkin Orotavan laaksossa on nähtävää luonnonystäville, esimerkiksi La Resbalan alueen suojeltu luonnonmaisema ja Las Palomasin luonnonpuistoalue. Muista siis pakata patikkakengät matkalaukkuun!
Puerto de la Cruzin kaupunkialueella suurimpia vetonauloja ovat tietenkin rannat, ja vanha kaupunki pitää sisällään historiallisia rakennuksia ja pieniä kirkkoja. Tutustu esimerkiksi Casa de la Real Aduanan taloon kaupungin satamassa ja piipahda Iglesia de la Peña de Francia -kirkossa.
Muista kävellä Puerto de la Cruzin rantakatua aamuvarhaisella, auringon noustessa, ja nauttia kaupungin lukuisista meriruokaravintoloista. Kulttuurin- ja historiannälkäiselle tarjolla on esimerkiksi Museo Arqueológico -museo ja Castillo de San Felipe -linnoitus, joka sijaitsee kauniin Playa del Jardín -rannan tuntumassa.
Ihmiset yöpyvät keskimäärin kohteessa Puerto de la Cruz yhteensä 10 yötä.
Hotellit kohteessa Puerto de la Cruz tarjoavat eri hintaluokan huoneita. Hinnat määräytyvät eri tekijöiden, kuten saatavuuden, sijainnin ja palveluiden perusteella. Huoneet maksavat keskimäärin 52 € yöltä.
Hotellit kohteessa Puerto de la Cruz ovat yleensä edullisempia: huhtikuu. Odotettu hintojen lasku noin 28 % tänä aikana.
tiistai on halvin päivä yöpyä hotellissa kohteessa Puerto de la Cruz ja maanantai on kallein.
Hostellit kohteessa Puerto de la Cruz (mukaan lukien väh. 2-tähden hotellit) maksavat keskimäärin 29 € per henkilö, per yö. Tämä on 23 € per yö halvempi kuin hotellien hinnat keskimäärin kohteessa Puerto de la Cruz.